Our Team

That's us!

What started with two engineers and two working students in 1992 has now grown into a large team consisting of many smaller and larger teams:

 

Company Management

Christoph Miethke

CEO

Susanne Schwabe

Management Assistance

Loubna Ezzamri

Secretary

Stefan Quitz

Management Assistance

Management

Christoph Miethke

CEO

Roland Schulz

Vice President Business Development

Janosch Grieger

Vice President Operations

Michaela Funk-Neubarth

Vice President People & Culture

Jörg Knebel

Vice President Quality Management

Business Development

Roland Schulz

Vice President Business Development

Business Development

Sales

Roland Schulz

Director Sales

Friederike Lis

Customer Relation Management

Marco Hoffmann

Customer Relation

Michelle Noack

Customer Relation

Amandine Rault

Sales Management

Romain Sevin

Sales Management

Business Development

Product Management

Roland Schulz

Director Product Management

Jan Mügel

Product Management

Andreas Bunge

Product Management

Thammo Weise

Product Management

August von Hardenberg

Product Management

Ina Dambowsky

Information Management

Martin Stollreiter

Student Trainee Product Management

Operations

Janosch Grieger

Vice President Operations

OPERATIONS

Production

Janosch Grieger

Director Production

Galip Saygin

Specialist for Production Technology

Dierk Behnke

Production

Operations | Production

Laser processing

Kai Möbius

Team Leader Laser Processing

Evgenij Gau

Production

Lars Heinrich

Laser Processing

Radu Pintilii

Laser Processing

Fred Wagner

Laser Processing

Operations | Production

Work Preparation & Logistics

Kai Möbius

Team Leader Work Preparation & Logistics

Thomas Mietkiewicz

Work Preparation

Felix Koppehele

Work Preparation

Annett Hintze

Work Preparation

Sedat Gündüz

Logistics

Operations | Production

Shipment

Yuliya Wagner

Team Leader Shipment

Diana Neugebauer

Shipment

Svetlana Frank

Shipment

Yulia Dvorkins

Shipment

Heike Schwab

Shipment

Steffi Drews

Shipment

Iryna Hura

Shipment

Sylvia Schiller

Production

Operations | Production

Assembly

Production

Yuliya Wagner

Team Leader Product Assembly

Maryam Ferdowsy Gollestaan

Product Assembly Processing

Alexander Frank

Product Assembly

Katrin Schwerdtfeger

Product Assembly

Andreas Schmidt

Product Assembly

Kristina Stahlberg

Product Assembly

Dieter Hille

Product Assembly

Sylvia Bähringer

Product Assembly

Yeliz Civan

Product Assembly

Sandra Schnell

Product Assembly

Christian Prostka

Product Assembly

Mario Bredemeier

Product Assembly

Jana Ermolenko

Product Assembly

Ricardo Mendonca

Product Assembly

Laura Swiontek

Product Assembly

Marlen Teuber

Product Assembly

Jurij Medin

Product Assembly

Manuela Materne

Product Assembly

Renata Danhoffer

Product Assembly

Petra Schubert

Product Assembly

Thi Hien Nguyen

Product Assembly

Mehdi Shirdel Nia

Product Assembly

Larissa Steinbeck

Product Assembly

Antje Möhwald

Product Assembly

Tatiana Bejan

Product Assembly

Justus Popp

Student Trainee Product Assembly

Iryna Detkova

Produktmontage

Ahmad Alshahid

Student Trainee Product Assembly

Olga Schmidt

Product Assembly

Marcella Ferrara

Product Assembly

Crispin Hähnel

Product Assembly

Mehdi Nazari

Product Assembly

Nancy Fichtner

Product Assembly

Simon Eifler

Student Trainee Product Assembly

Operations | Production

Metal-Cutting Manufacturing

Elena Weinstein

Team Leader Metal-Cutting Manufacturing

Willi Engel

Professional Cutting Machine Operator

Marco Hellwig

Professional Cutting Machine Operator

Matthias Nieber

In-Process Control Professional

Evgenij Engelmann

Shift Supervisor

Sebastian Kirschner

Shift Supervisor

Lars Häusler

Professional Cutting Machine Operator

Marcel Kusch

Deputy Shift Supervisor

Marcel Wolter

Deputy Shift Supervisor

Martin Tigge

Professional Cutting Machine Operator

Michael Humke

Professional Cutting Machine Operator

Ronny Malcherczyk

Professional Cutting Machine Operator

Louis Weigel

Professional Cutting Machine Operator

Max Emmelmann

Professional Cutting Machine Operator

Finn Füllgraf

Professional Cutting Machine Operator

Operations | Production

XABO Manufacturing

Tom Orawetz

Team Leader XABO-Manufacturing

Christin Meyer

Chemical Technical Assistance

Mandy Meckelburg

Chemical Technical Assistance

Nadine Fiedler

Chemical Technical Assistance

Operations | Production

Construction

Michael Dahm

Team Leader Construction

Anatol Daske

Technical Product Design

Gabi Kapp

Construction and model making

Michael Bräuer

Technical Product Design

Operations | Production

Prototype & tool construction

Michael Dahm

Team Leader Prototype & Tool Construction

Mario Gothe

Prototype & Tool Construction

Willi Paape

Prototype & Tool Construction

Jochen Scholz

Prototype & Tool Construction

Roman Szopiak

Prototype & Tool Construction

Hendrik Zundel

Prototype & Tool Construction

Lea Segl

Trainee for Metal Cutting

Jerry Sillig

Prototype & Tool Construction

Alpha Sow

Trainee for Metal Cutting

Fabrice Blum

Trainee as Technical Product Designer

Luis Jordan

Trainee for Metal Cutting

Nico Kittel

Trainee for Metal Cutting

Obai Mouayad

Trainee for Metal Cutting

Operations | Production

Instrument assembly

Kai Möbius

Team Leader Instrument assembly

Sven Weckwerth

Instrument Assembly

Operations | Production

Finishing

Kai Möbius

Team Leader Finishing

Youri Daske

Finishing

Operations

INFRASTRUCTURE

Janosch Grieger

Director Production

Operations | Infrastructure

Administration & Facility Management

Jonas Schildknecht

Team Leader Administration & Facility Management

Annemarie Hasemann

Administration

Melisa Saygin

Administration

Stefanie Buro

Administration

Thomas Marienhagen

Processing

Janin Menzel

Processing

Luciano Neto

Administration

Chris Henkel

Facility Management

Dirk Fiedler

Facility Management

Rebecca Viertel

Facility Management

Thoralf Schnell

Group Management House Craft

Daniel Gödecke

Facility Management

Marcel Grosenick

House Craft

Hamid Mahamat

Facility Management

Christian Schulze

Facility Management

Michael Neuendorf

Facility Management

Maik Kästner

Facility Management

Jenny Rehfeldt

Facility Management

René Oderwald

House Craft

Dagmar Viertel

Facility Management

Lukas Makowski

Trainee for office management

Operations | Infrastructure

Purchasing & Procurement

Order Processing

Robert Zickler

Team Leader Purchasing & Procurement

Galina Holonko

Purchase

Lisa Lenz

Purchase

Fabian Mecklenburg

Purchase

Operations | Infrastructure

IT

Andreas Wendel

Team Leader IT

Martin Rubbert

IT Support & System Administration

Tim Grottschreiber

IT Security & Risk Management

René Ksoll

IT Support

Sandra Krüger

IT Support

Lars-Simon Malinowski

IT Support

Sabine Wahl

IT Support

Operations

Business Process Management

Jean Benoît Lesage

Director Business Process Management

Claire de Thieulloy

Business Process Management

Operations

Legal & Accounting

Tabea Gerlach

Director Legal & Accounting

Hien Ly Nguyen

Financial Accounting

Maria Mariscal-Veliz

Financial Accounting

Justin Spalek

Trainee in cooperation with the vocational training center Oberlinhaus

Klara Rave

Student Trainee Legal & Accounting

People & Culture

Michaela Funk-Neubarth

Vice President People & Culture

Christina Seelig

Assistance People & Culture

People & Culture

Human Resources

Michaela Funk-Neubarth

Head of Human Resources

Stefanie Queißer

Deputy Director Human Resources

Eva Riek-Brand

Team Leadership Recruiting, Learning & Development

Olga Torgonskaja

Learning & Development

Annika Malgowski

Recruiting, Learning & Development

Annemarie Hartung

Group Management HR Administration & Payroll

Antje Marienfeld

HR Administration & Payroll

Caroline Scheda

HR Administration & Payroll

Hannah Ebenhoch

Projects & Organizational Change

Mathias Köhn

HR Systems & Controlling

Claire de Thieulloy

HR Systems & Controlling

Cathrin Kögel

Recruiting

Moritz Harloff

Industrial Clerk Trainee

Marvin Oelker

Industrial Clerk Trainee

People & Culture

Marketing

Michaela Funk-Neubarth

Director Marketing

Josefine Kehl

Deputy Director Marketing

Eva Riek-Brand

Corporate Culture & Communications

Katharina Mascher

Digital Media & Group Management Corporate Design

Jörg Ludwig

Communication Design

Claudio Vergara-Lasnibat

Communication Design

Niki Herden

Student Trainee Marketing

Mirjam Grewe-Salfeld

Project Management & Group Management Social Media

Nele Krömker

Project Management & Social Media

Tomáš Gering

Project Management & Social Media

Anne Moritz

Eventmanagement

Jan Schlabitz

Student Trainee Marketing

TECHNOLOGY & INNOVATION

Christoph Miethke

Director Technologie & Innovations

Technologie & Innovations

Product Development

Thoralf Knitter

Abteilungsleitung Product Development

Clemens Mühle

Design Change Management

Dennis Charton

Product Development

Tim Klettnig

Mechanical Design

Jon Lorenzen

Mechanical Design

Maximilian Geißler

Mechanical Design

Eric Schlegel

Mechanical Design

Gustav Schwab

Mechanical Design

Simon Gadegast

Mechatronik System Design

Julian Pfaff

MEchatronic System Design

Dennis Gerner

Student Trainee Product Development

Marten Schnabel

Werkstudent*in Product Development

Jörg Binkele

Electronics & Firmware Design

René Oderwald

House Craft

Alex Schulze

Electronics & Firmware Design

Ilyas Regaieg

Embedded Software

Thilo Vahldiek

Software Development

Juliane Wilhelm

Student Trainee Product Development

Lando Dieke

Student Trainee Product Development

Moritz Kahl

Student Trainee Product Development

Mikita Charnysh

Fullstack Web Developer

Bea Düvelshöft

UX Design

Alexander Schacht

Mobile Software Development

Oliver Kreutz

Student Trainee Product Development

Myriam Hossni

Student Trainee Product Development

Adiba Mosharaf

Student Trainee Product Development

Fares Schulz

Student Trainee Product Development

Technologie & Innovations

Program Management Office (PMO)

Christian Gleumes

Director PMO

Sebastian Pfeiffer

Program Management Digital Technologies

Franziska Glöckner

Project Management PMO

Janine Gumz

Junior Project Management PMO

Technologie & Innovations

Science & Research

Lucas Thieme

Director Science & Research

Christoph Hahn

Chemical Process Engineering

Jana Hennemann

Student Trainee Product Development

Arthur Lorentz

Student Trainee Quality Management System

Aline Daberkow

Student Trainee Product Development

Quality Management

Jörg Knebel

Vice President Quality Management

Antonia Parczyk

Assistance Quality Management

Quality Management

Regulatory Affairs

Lucas Thieme

Director Regulatory Affairs

Marie Beckmann

Regulatory Affairs Management

Nele Beier

Regulatory Affairs Management

Eva-Maria Hütte

Regulatory Affairs Management

Markus Maliszewski

Regulatory Affairs Management

Berrit Strommenger

Regulatory Affairs Management

Charlotte Wünsch

Regulatory Affairs Management

Stefan Neumann

Regulatory Affairs Management

Elena Gau

Regulatory Affairs

Agnieszka Podlasiak

Regulatory Affairs

Pauline Werner

Student Trainee Regulatory Affairs

Sanaz Delavari

Student Trainee Regulatory Affairs

Quality Management

Quality Management System

Juliane Meutsch

Director Quality Management System

Tracy Gothe

Complaints / Vigilance

Katharina Friedemann

Complaints / Vigilance

Janine Lorenz

Complaints / Vigilance

Mareike John

Document Management

Kristina Frank

Document Management

Peter Trogant

Document Management

Linda Krziwon

Referent Quality Management

Eva Schäffler

Audits

Oliver Herr

Audits & CAPA

Kerstin Funck

System Management & Audits and CAPA

Lysiann Kalmbach-Schloth

Quality Management Project Management

Andreas Cichy

QAB / PAB

Lando Dieke

Student Trainee Product Development

Britta Thömmes

QAB / PAB

Quality Management

Clinical Scientific Affairs

Florian Kanthack

Team Leader Clinical Scientific Affairs

Sylvana Skorna

Clinical Scientific Affairs Management & Post Market Surveillance

Hans-Joachim Crawack

Clinical Scientific Affairs Management & Clinical Evaluation

Felipe Jungemann

Clinical Scientific Affairs

Ursula Seiler

Clinical Scientific Affairs & Post Market Surveillance

Moritz Reuter

Working Student Clinical Scientific Affairs

Hanna Dudek-Stolze

Clinical Scientific Affairs Management & Clinical Evaluation

Quality Management

Quality Assurance

Jonathan Meyer

Team Leader Quality Assurance

Christian Baars

Quality Assurance

Patrick Gehringer

Quality Assurance

Sabrina Gerg

Quality Assurance

Frederick Reichert

Quality Assurance

Lisa-Aileen Schmidt

Quality Assurance

Norman Höfner

Quality Assurance

Quality Management

Qualification & Validation

Thomas Mirke

Team Leader Qualification & Validation

Lena Mirring

Qualification & Validation

Felix Klinger

Qualification & Validation

Lutz Szpitalny

Qualification & Validation

Britta Thömmes

Supplier Management

Cornelia Reibstirn

Hygiene Management

Emily Formosa

Assistance complaint processing

Please input the following security code.

Captcha image

Your data will only be used for strictly appropriated processing and for answering your request. This consent can be revoked at any time by a message to us. In case of cancellation your data will be deleted immediately. Further information can be found in the privacy policy.

Fields marked with * are mandatory